Posso andare in Albania con il passaporto scaduto?

Ci rivolgono spesso questa domanda: specialmente quest’anno perché scadono tutti i passaporti di coloro che hanno fatto il passaporto biometrico nel 2009.

La domanda che ci rivolgono in genere prosegue così: Posso andare in Albania con il passaporto scaduto? Ho la carta di soggiorno e il passaporto lo faccio o lo rinnovo quando arrivo in Albania!?

Purtroppo per rientrare in Albania bisogna avere il passaporto valido. Tuttavia quando non c’è tempo abbastanza per farlo/rinnovarlo il modo c’è: bisogna munirsi di ‘lasciapassare’ (LEJE KALIMI).

Il lasciapassare ha validità di un mese per gli adulti e di sei mesi per i minori.

Il lasciapassare sostituisce il passaporto per rientrare in Albania ma poi,per uscire dall’ Albania, l’unico documento valido sarà il passaporto.

“Sono contento di raccontare e rappresentare l’Albania, perché in Italia c’è ancora la tendenza a parlare del mio Paese solo in occasione di crimini commessi dagli albanesi, ed è sbagliato.” Ermal Meta

31 pensieri riguardo “Posso andare in Albania con il passaporto scaduto?

  1. Mund te kalohet vertet nga brindizi pa lasciapassare sepse nk kam koh per ta marr sepse tn sapo pash qe m ka skaduar pasaporta dhe me duhet te nisem neser ? Me ktheni nj pergjigje ju lutem!

     1. Mgjesi me falni kam nevoj te di a mund te kalojn per shqiperi pa leje kalimi pashaporta la skaduar ne shtator te 2019 ju lutem nje pergjigje

 1. Munde ti fus dokumentat me kontrat stagionale per permesso me pashaporten qe skadon ne korrik. Kam ardhur si turist dhe e kam shkelur pashaporten. Faleminderit

 2. Salve ho bisogno di effettuare il lascia passare visto che i passaporti dei minorenni sono scaduti … e vorremmo andare per Natale!!! Come mi devo muovere?? C’è un sito apposta per proseguire?

 3. Pershendetje me skadon pashaporta e cunit me dat 8 Janar. A mund te me Informoni si mund tja bej per ta ber ne Milano??? Duhet te plotsojm ndonje modulo nga interneti apo duhet te vim direttamente aty me pashaporten???Un desha nji appuntamento per me dat 3 Janar ne qoftese esht e mundur?Me respekt pres pergjigjen tuaj

 4. Mirdita Jam Goni Nga Firenze desha te dija se Kam te Fejuaren ketu ne Firenze me Vize 3 muore po mi skadon ne Mars si I behet we te rrike ketu I rinovohet PA shkuar ne Shqiperi Faleminderit

   1. Pershendetje, babin time ne muajn dhjetor nuk e lan te hynte ne shtetin italian sepse i skadonte pashaporta ne muajn dhjetor. Ne Rinas i kan thene qe 3 muaj para dates se skadimit nuk mund te udhetosh. Un jetoj ne Itali, dhe desha te bej pyetjen :-Nese dhe per ne vlen e njejta gje, qe un nuk mund te shkoj ne Shipri ne 3-mujorin e fundit? Faleminderit

 5. Pershendetje… Kisha nje pyetje ne lidhje me lejen e kalimit..Djalit tim 7 vjecar i skadon pasaporta ne qershor cfare duhet te bej un per te marr lejen e kalimit… Nqs esht e mundur nje nr kontakti.. Pershendetje nga lsola del Elba

 6. MUND TË MË THONI JU LUTEM NE QË NUK MUNDËM TË PREZANTOHESHIM ME APUNTAMETET QË KISHIM MARRË PËR SHKAK TË KOVID 19 DO NA LINI JU NJË TJETËR SE PO KUR MUNENI TË NA E JEPNI KËTË APUNTAMENT ? PRES PËRGJIGJE JU LUTEM FALEMINDERIT

 7. Pershendetje…kisha nje pyetje.Kam mare takim per rinovimin e pashaportes qe me skadon ne fund te gushtit, duhet te shkoj ne shqiperi ne korrik per nje jave,a mund te shkoj apo mund te kem ndonje problem. Faleminderit…..

  1. mendoj se aplikimi qe keni kerkuar ne itali nuk ju prish pune. shkruani 2 rrjeshta konsullates qe te lirojne nje vend nese nuk do paraqiteni. urime e faleminderit qe komentuat

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *